Odnośnik do strony produktu na witrynie producenta: AUDIO GDPrzetwornik cyfrowo analogowy R8 MK3 to kontynuacja rozwoju linii produktowej DAC R8, która jest najbardziej zaawansowaną linią produktową urządzeń DAC w ofercie Audio-GD. Wszystkie urządzenia tej linii zbudowano z zastosowaniem koncepcji przetwornika DAC R-2R i zrealizowano z zastosowaniem elementów dyskretnych, co pozwoliło na uzyskanie bardziej "audiofilskiego" i subtelnego przekazu dźwiękowego niż obecne na rynku przetworniki Delta-Sigma w formie kompletnych chipsetów firm ESS Sabre, Asahi Kasei, Cirrus Logic, Wolfson itd.
W stosunku do swojego poprzednika: DAC R8 najnowsza wersja R8 MK3 jest kolejnym etapem ewolucji tych urządzeń polegającej na zastosowaniu wielu ulepszeń zarówno w domenie sprzętowej jak i oprogramowania. Ilość ulepszeń zastosowana w tym urządzeniu była tak duża w stosunku do poprzednich wersji, że w celu wyraźnego wyróżnienia wśród innych produktów projektant zdecydował o uzupełnieniu jego nazwy o nowy człon DAC R8 MK3. Najważniejsze z tych ulepszeń to:
1 Zastosowanie większej liczby elementów dyskretnych oraz modyfikacji zasilania sekcji cyfrowej w celu eliminacji zakłóceń.
2 Zamodelowanie sygnatury dźwiękowej zbliżonej do płyty winylowej (możliwość włączenia z przedniego panelu).
3 Modyfikacja galwanicznej izolacji wejść USB i HDMI.
4 W urządzeniu zastosowano wyświetlacz o większym ekranie
5 Uzupełnienie wyświetlacza o nowe informacje (takie jak sampling rate).
6 Przeorganizowanie współdziałania jednostek FCPGA i CPLD i przetwarzania DSD.
7 Ulepszenie implementacji TCXO.
8 Ulepszenie implementacji przetwarzania DSD
8 Implementacja DOP playback przez SPDiF.
10 Zaimplementowanie w pełni możliwości konfigurowania parametrów cyfrowych z panelu przedniego (wraz z portem
firmware upgrade dostępnym bez otwierania obudowy na tylnym panelu).
11 Zmniejszono makszymalny pobór mocy do 21W.
Przetworniki R-2R są dużo mniej podatne na zniekształcenia typu jitter a ich sygnał wejściowy jest bardziej precyzyjny niż przetworniki Delta-Sigma. Wymagają jednak bardzo precyzyjnej implementacji, aby ominąć ograniczenia wynikające z ich większej podatności na zniekształcenia THD oraz wymogu bardzo dużej dokładności drabinek R-2R.
W przetwornikach z serii R8 a w szczególności R8 MK3 udało się uzyskać wybitny, audiofilski charakter sygnatury dźwiękowej. Wymagało to jednak zaprzęgnięcia wielu złożonych rozwiązań z zakresu techniki cyfrowej takich, jak programowane matryce logiczne FPGA, chipsety CPLD, specjalne, bardzo precyzyjne układy taktowania (90/98 MHz Accusilicon 318B femtosecond) oraz dużo autorskich rozwiązań takich jak "lustro prądowe", oprograowanie wbudowanego układu DSP, specjalnych dedykowanych ukłądów zasilania i odpowiedniej konstrukcji fizycznej urządzenia gwarantującej ekranowanie części cyfrowej i analogowej.
Urządzenie może być taktowane z zewnętrznego zegara sygnałem prostokątnym lub sinusoidalnym o częstotliwości 10MHz, 75Ω, 1-3Vp-p level. Sygnał jest podawany na wejście IN2 BNC. W tym celu konieczne jest pobranie i zaktualizowanie firmware urządzenia do wersji R8-EC. Odnośnik do firmware:
http://www.audio-gd.com/Firmwaredownload.htm
Unikalną cechą wszystkich produktów Audio-GD jest wykorzystanie w budowie części analogowej urządzeń, wzmacniaczy pracujących w domenie prądowej. Analogowy stopień firma Audio-GD opracowała samodzielnie, opierając się na układzie wzmocnienia lustra prądowego. Jednostopniowy wzmacniacz pracujący w domenie prądowej ACSS, zbudowany z elementów dyskretnych, bez kondensatorów sprzęgających w torze audio, charakteryzuje się wysoką szczegółowością jak i niebywale niskimi zniekształceniami. Rozwiązanie ACSS pozwoliło zminimalizować problemy wpływu komponentów elektronicznych na barwę. W torze wzmacniacza nie wykorzystuje się scalonych wzmacniaczy operacyjnych OPA. W tradycyjnych konstrukcjach wykorzystywanych przez większość firm, wzmocnienie jest realizowane w trzech stopniach, co prowadzi do kumulacji zniekształceń i ma wpływ na barwę. Priorytetem w konstrukcjach Audio-GD, jest jak najmniejszy wpływ części analogowej urządzenia na dźwięk reprodukowany poprzez przetwornik D/A. Elementy elektroniczne wykorzystywane do budowy urządzeń są bardzo starannie dobierane spośród najlepszych dostępnych, jak i produkowane specjalnie na zamówienie. Wszystkie połączenia wewnątrz obudowy są realizowane za pomocą kabli z czystej miedzi OCC. Nie jest bez znaczenia ręczny proces składania podzespołów i ich wielokrotne testy na różnych etapach produkcji. Gotowe urządzenie jest wygrzewane, a następnie powtórnie testowane przed wysyłką do klienta.