Nowa odsłona AK4499EX czyli Gustard A26

Opublikowano dnia 29-05-2023
Po niewątpliwym sukcesie DAC-a R26 opartego na drabince R2R z nieukrywaną radością przyjeliśmy informację o najnowszym produkcie producenta opartego na kości AkashiKasei. Producent w modelu A26 zdecydował się na użycie aż dwóch układów AK4499EX zasilanych dedykowanym transformatorem toroidalnym (drugi odpowiedzialny jest za zasilanie pozostałych układów przetwornika) w celu wyeliminowania jakichkolwiek zakłóceń. Przedni panel nawązuje do nowej stylistyki producenta (zaokrąglone kształty, przyciski dotykowe oraz bardzo czytelny wyświetlacz OLED), z tyłu urządzenia zaś można znaleść wszystkie niezbędne wejścia i wyjśćia. Urządzenie oferuje szeroką  gamę wejść cyfrowych, takich jak USB Type-B, USB Type-C (używane do aktualizacji oprogramowania układowego), I2S przez HDMI, koncentryczne, optyczne, AES, wejście zegara 10 MHz, które już widzieliśmy w modelach R26 i X26 PRO oraz port Ethernet pozwalający na odtwarzanie muzyki bezpośrednio z serwerów Roon lub UPnP.
Technicznie urządzenia R26 i A26 są bliźniacze jeśli chodzi o konstrukcję. Główną różnicą jest wykorzystana kość przetwornika. A26 wykorzystuje najnowszy i najbardziej wydajny układ Asahi-Kasei Microdevices czyli AK4499EX. Zastąpił on kość AK4499EQ w trzecim kwartale 2022 roku, i jest obecnie najwydajniejszym układem tej firmy. W urządzeniu wykorzystano dwie kości - aby pozyskać w pełni zbalansowany sygnał. Ciekawostką jest fakt, że AK4499EX nie posiada już wewnetrznego modulatora delta-sigma, a producent wykorzystał zaprojektowany specjalnie na tą okazję zewnętrzny układ o nazwie AK4191. Prościej umując, producent zdecydował się na rozdzielenie zadań na 3 układy aby zredukować do minimum poziom szumów i zniekształceń. Dzięki temu dźwięk stał się szybszy i dokładniejszy.
Za zasilanie odpowiedzialne są dwa transformatory toroidalne o mocy 50W każdy. Jeden odpowiedzialny jest za zasilanie części cyfrowej, drugi zaś za sekcję analogową.
W odseparowanej części urządzenia można zauważyć jedną z najważniejszych części urządzenia czyli duży kryształowy zegar femtosekundowy.
Podobnie jak w innych modelach X26PRO i R26, A26 wykorzystuje specjalnie zbudowany syntezator zegara o bardzo niskim poziomie szumów, nazwany K2, zintegrowany z architekturą redukcji jittera. K2 może pracować albo z wewnętrznym zegarem femtosekundowym, albo z zewnętrznymi zegarami 10 MHz, takimi jak  C16 lub C18.
Model A26 już zbiera rewelacyjne opinie na zagranicznych forach tematycznych. Czy powtórzy sukces starszego brata? Niebawem się przekonamy. Tymczasem spieszymy się go dokładnie przesłuchać, aby napisać o walorach brzmieniowych.