Logitech Squeezebox Touch i asynchroniczne układy USB

Opublikowano dnia 08-06-2022

Logitech Squeezebox Touch i asynchroniczne układy USB

 

Tenor TE8802L

 

Jednym z najistotniejszych elementów wysokiej klasy systemu audio jest źródło. Nawet najlepszy DAC Reference nie zdziała cudów jeśli nie otrzyma na wejściu wysokiej jakości dźwięku. Sekretem jest więc odtwarzacz - jednak, te szerzej dostępne (nie mówimy tu o konstrukcjach w cenie rzędu -nastu tysięcy złotych) okazują się mieć niższe niż spodziewane możliwości jeśli chodzi o wyjścia coaxialne. W tym kontekście wejście USB, obecne w niemal wszystkich modelach Audio-gd, okazuje się tu bardziej niż godne rozważenia.

 

Układy Tenor TE8802L oraz VIA VT1731 stosowane w przetwornikach Audio-gd to układy asynchroniczne, oznacza to, że sterowane są zegarem po stronie samego układu a nie po stronie źródła - PC czy odtwarzacza - jak ma to miejsce w klasycznych konstrukcjach. To w efekcie - przy źródle zasilania o odpowiednio dobrych parametrach, a tego zasilaczom stosowanych w Audio-gd odmówić nie można - znacząco wpływa na jakość, głównie ze względu na minimalizację jittera.

24-bitowy układ USB Tenor TE8802

W tradycyjnych, synchronicznych układach USB źródłem taktowania dla danych przesyłanych poprzez magistralę jest zegar komputera PC. Niestety, między innymi z powodu niedoskonałości źródła zasilania, komputer nie jest w stanie wygenerować wystarczająco stabilnego sygnału. Powoduje to, że układ USB musi się nieustannie synchronizować z zegarem PC, co powoduje powstawanie tzw. jittera.

W przypadku asynchronicznych układów - jak np. w TE8802 - układ korzysta z zegara po stronie DAC. Asynchroniczność wynika z faktu, że zegar taktujący jest niezależny od niestabilnego zegara PC, co pozwala na osiągnięcie lepszego "timingu" i minimalizację jittera.

Układ Tenor TE8802(info)akceptuje zarówno 16. jaki 24-bitową długość słowa PCM oraz częstotliwości próbkowania od 44.1 do 192kHz.

32-bitowy układ USB VIA VT1731

We wrześniu 2012 Audio-gd wprowadził nowy, wydajniejszy, asynchroniczny układ USB. Układ VIA Vinyl Audio VT1731 oferuje rozdzielczość 16, 24 lub 32 bity oraz częstotliwość 44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz aż do 384kHz. Jak podaje producent, w przypadku nowych kości jitter jest do 15x niższy niż w przypadku Tenora TE7022.

Niemal wszystkie popularne konstrukcje Audio-gd zostały przystosowane do nowego układu, nadal można je jednak zamawiać w wersji z kościami Tenor.

 

Układy USB stosowane w produktach Audio-gd
Układ Tenor TE8802 VIA VT1731
Rozdzielczość 24 bity 32 bity
Częstotliwość do 192kHz do 384kHz
Systemy operacyjne Windows (wymagany sterownik)
MacOS X (wymagany sterownik)
Linux
Windows (wymagany sterownik)*
MacOS X
Linux
*Znacznie lepsze i przyjemniejsze oprogramowanie sterownika

 

USB? Nie tylko komputer

Bazując na naszych odsłuchach, jesteśmy zgodni, że znacznie lepsze efekty można było zaobserwować w przypadku, gdy wykorzystywaliśmy jako transport interfejs USB niż w przypadku SPDIF.

Oczywiście stosowanie komputera jako odtwarzacza może być kłopotliwe, stąd skupiliśmy się na odtwarzaczach strumieniujących, pozwalających odtwarzać pliki dzwiękowe przechowywane np. na dedykowanym serwerze NAS. Jednym z popularniejszych urządzeń tego typu, głównie ze względu na cenę, jest produkt firmy Logitech - Squeezebox Touch.

Logitech Squeezebox Touch

Oryginalne oprogramowanie odtwarzacza niestety nie wspiera układów Tenor TE8802 a wbudowanych w odtwarzacz układ DAC nie zachwyca jakością dźwięku. Brak sterowników dla TE8802L do niedawna nie pozwalał wykorzystać zalet USB w przetwornikach Audio-gd, co skazywało użytkownika na coaxial. Do niedawna, ponieważ w sieci jest już dostępne zmodyfikowane oprogramowanie oferujące kompatybilność z asynchronicznymi układami Tenora. W artykule tym, krok po kroku, prezentujemy w jaki sposób przystosować swojego Sqeeza do współpracy z urządzeniami Audio-gd.

W przypadku VIA VT1731 procedura instalacji jest nieco prostsza, jednak nadal będziemy potrzebowali rozszerzenia Enchanced Digital Output.

 

Audio-gd NFB-5.2 Logitech Squeezebox

 

 

 

Instalacja zmodyfikowanego oprogramowania

Przed rozpoczęciem procedury zalecamy aktualizację oprogramowanie Squeezebox Touch oraz Logitech Media Server do najnowszej wersji. SBT powinien być podłączony do serwera (najlepiej za pomocą sieci Ethernet - ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku gdy chcemy odtwarzać pliki o wysokiej gęstości). Warto także wyresetować urządzenie do ustawień fabrycznych - uchroni nas to przed ewentualnymi problemami spowodowanymi dotychczasowymi ustawieniami. Aby przeprowadzić reset do ustawień fabrycznych przytrzymaj mały przycisk z tyłu obudowy.

1. Na początek musimy zainstalować Logitech Media Serwer, oprogramowanie jest darmowe i można pobrać je ze trony http://www.mysqueezebox.com/download

2. Podłącz SBT do swojego DAC (najlepiej by DAC był zasilany z zewnętrznego źródła zasilania a nie USB (np. w przypadku NFB-16).

3. Otwórz w przeglądarce stronę konfiguracyjną Logitech Media Server. Strona domyślnie dostępna jest pod adresem: http://[ip_serwera]:9000/settings/index.html

4. Przejdź do zakładki Plugins (w spolszczonej wersji interfejsu zakładka nazywa się Dodatki). Przewiń stronę do samego dołu i zaznacz opcję Show all 3rd party plugins a w polu Additional Repositories wpisz adres: http://triodeapplets.googlecode.com/svn/trunk/usbtestrepo.xml. Zatwierdź zmiany. Ekran powinien wyglądać mniej więcej tak:

 

Logitech Media Server - ustawienia repozytorium

 

5. Przejdź do SBT i wybierz Settings -> Advanced settings -> Applet installer i odznacz opcję ograniczającą wyświetlanie tylko do rekomendowanych aplikacji.

6. Wybierz dodadek Enchanced Digital Output i zainstaluj go. Squeezebox się zrestartuje po czym pobierze nowy kernel i zrestartuje się ponownie.
W przypadku VIA VT1731 neleży podłączyć DAC do USB i ponownie zrestartować Squeezeboxa. System gotowy jest do pracy.

7. Wróć ponownie do Applet installer i zainstaluj Kernel updater. Squeezebox ponownie się zrestartuje.

8. Przejdź do Settings -> Advanced settings -> Kernel updater i zainstaluj kernel o numerze 11. squeezebox po raz kolejny się zrestartuje.

9. Odłącz zasilanie squeezeboxa i zasilanie DACa i poczekaj 10s.

10. Włącz DACa i poczekaj 10s. Po 10s włącz Squeezeboxa.

11. Przejdź do Audio-settings, wybierz Digital output po czym wybierz DACa.

Od tego momentu możemy cieszyć się dźwiękiem z naszego DACa Audio-gd.

Po każdorazowej aktualizacji firmware'u Squeezeboxa całą procedurę od punktu 5. niestety trzeba powtórzyć.

Uwaga - zastosowanie powyższej instrukcji może powodować utratę gwarancji firmy Logitech. Procedura wymaga instalacji alternatywnego, nie wspieranego przez firmę Logitech oprogramowania.

Autor oprogramowania, jak również firma 4HiFi nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku zastosowania się do poniższej instrukcji.

Inne zalecane ustawienia

W celu zapewnienia najlepszej jakości odtwarzanego dzwięku zalecamy kilka dodatkowych ustawień odtwarzacza:
  • włączenie opcji Avoid low power during playback - opcja zapobiega przechodzeniu procesora w stan oszczędności energii podczas odtwarzania. Opcje znajdziemy w Settings -> Advanced Settings -> Digital output -> Kernel idle option (experimental)
  • ustawienie bufora na Large - Settings -> Advanced Settings -> Digital output -> Buffer Tuning i wybieramy opcje Large. Opcja zwiększa bufor odtwarzacza, co ma znaczenie w przypadku odtwarzania z sieci - zapobiega trzaskom i innym 'efektom' dzwiękowym towarzyszącym 'doczytywaniu' danych
  • pomocne może być także ustawienie wygaszacza ekrany na Black podczas odtwarzania

Przywracanie oprogramowania oryginalnego

Aby przywrócić oryginalne oprogramowanie wykonaj następujące czynności:

1. Włącz odtwarzacz

2. Przytrzymaj mały przycisk resetu z tyłu obudowy. Spowoduje to wyresetowanie odtwarzacza do ustawień fabrycznych (jednak nie kernela)

3. Po zrestartowaniu się Sqeezeboxa przejdź do settings -> advanced settings -> Software updateing

4. Wymuś aktualizację oprogramowania

5. Poczekaj aż odtwarzacz podniesie się po restarcie i po raz kolejny wykonaj Factory reset

 

Audio-gd NFB-5.2 and Sqeezebox Touch